Festiwal Nauki – Nie bądź ignorantem.

Ile warta jest nauka?
Europa plasuje się daleko za USA czy Japonią pod względem nakładów na badania naukowe ze źródeł niepublicznych. Eksperci sugerują, że tylko wysokie dofinansowanie badań naukowych umożliwi szybki rozwój i poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost nakładów budżetowych na naukę w Polsce. To wspaniale, ale nadal mówimy o śmiesznie małej skali, bo o 0,42% PKB. Dla porównania średni wskaźnik inwestycji w naukę dla całej Wspólnoty Europejskiej zbliża się do 2% PKB, w Finlandii sięga 4%, nawet w Izraelu przekracza 4% PKB. Władze tych państw wiedzą, że kluczem do sukcesu jest właśnie rozwój nowych technologii, medycyny i ekonomii – jednym słowem nauki.
Wiedzą to również organizatorzy Festiwalu Nauki, któremu przyświeca hasło „Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. Impreza ma na celu popularyzację nauki oraz przybliżenie społeczeństwu nie tylko podstawowych praw rządzących przyrodą, ale również najnowszych odkryć i bieżących problemów przed jakimi stoi ludzkość. Zainicjowany w 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk cieszy się rosnącą popularnością. W dniach 19-27 IX w Warszawie można będzie wziąć udział w licznych wykładach, debatach, laboratoriach i warsztatach prowadzonych w czołowych ośrodkach naukowo-badawczych. Niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Debata rozpoczynająca cykl w piątek 19 września z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Davida Shugara, pierwszego polskiego biofizyka, ma na celu odpowiedź na pytanie w jakim stopniu prawa fizyki rządzą naszą codziennością na poziomie molekularnym oraz czy można przewidzieć, jaka przyszłość czeka nasz gatunek. Dzień później zaproszeni goście dyskutować będą na temat emigracji w Polsce – jakie są jej przyczyny? Co za sobą niesie? Czy można jej przeciwdziałać? W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z imigracją uchodźców wojennych oraz imigrantów ekonomicznych z krajów muzułmańskich temat ten nabiera dodatkowego znaczenia i z pewnością liczyć możemy na gorącą atmosferę podczas spotkania.
Dr Iwona Grabowska podczas wykładu „Mięso z probówki – jak zrobić hamburgera w laboratorium?” odpowie na pytanie, czy mięso uzyskane metodą in vitro jest smaczne a dr hab.Tomasz Wilanowski wyjaśni jakie procesy umożliwiają medycynie spersonalizowanej dobór odpowiedniego leku nie tylko pod kątem choroby, ale także indywidualnych cech pacjenta w trakcie spotkania” Medycyna spersonalizowana, czyli właściwy lek dla konkretnego pacjenta”. „Do czego służą sieci społeczne”– kto nam pomaga znaleźć pracę– bliscy czy dalsi znajomi? Odpowiedź zna dr Mikołaj Pawlak.
Naukowcy nie boją się poruszać tematów trudnych i niewygodnych – dr hab. Anna Michałowska-Mycielska rozprawi się z legendami o mordzie rytualnym -rzekomych zbrodniach dokonywanych przez Żydów na chrześcijanach. Razem z mgr. Piotrem Kościńskim zastanowimy się czy powstaje „Nowe Imprium Zła” – Rosja? Państwo Islamskie? A może inne?
Warszawski Uniwersytet Medyczny przygotował cykl wykładów dotyczących żywienia – m.in. dowiemy się jak witaminy pomagają w walce z nowotworami, jak nanotechnologie wykorzystywane są w żywieniu, będzie też można samodzielnie wykonać kapsułkę z witaminą C. A wiesz, co łączy smartfon z chorobami neurologicznymi? Na to pytanie odpowie dr inż. Mariusz Chmielewski.
Jest to tylko kilka propozycji spośród długiej listy spotkań. Wszystkie wydarzenia, terminy i opisy dostępne są na stronie internetowej http://festiwalnauki.edu.pl/. Poza zajęciami dla dorosłych organizowane są liczne warsztaty dla dzieci oraz lekcje festiwalowe, dedykowane grupom szkolnym. Podczas tego tygodnia każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście możemy się przekonać, ile warta jest nauka. Opłaca się.